Ozonowanie

Ozonowanie to naturalna i ekologiczna metoda dezynfekcji i dezodoryzacji polegająca na rozprowadzeniu ozonu w powietrzu aż do osiągnięcia jego odpowiedniego stężenia, przy którym zaczynają oddziaływać na otoczenie jego silne właściwości utleniające. Podczas ozonowania ozon jako gaz skutecznie wnika we wszystkie zakamarki pomieszczenia, również te niedostępne dla innych metod dezynfekcji i dezodoryzacji (np. takich jak zamgławianie i oprysk).

Ozonowanie wykorzystywane jest w pomieszczeniach do szybkiego zwalczania mikroorganizmów (w tym bakterii, wirusów, pleśni i grzybów) oraz insektów (pchły, wszy, mrówki, muchy i komary, karaluchy) i roztoczy (np. rozkruszki). Ozonowanie to także bardzo skuteczna metoda dezodoryzacji pomieszczeń czyli usuwania nieprzyjemnych zapachów likwidująca np. zadymienie po pożarze, nieprzyjemne zapachy z butów i ubrań (ozonowanie garderoby), czy odświeżanie pomieszczeń po zwierzętach.

Ozon

Ozon (O3) inaczej „aktywny tlen” składa się z trzech atomów tlenu, czyli zawiera o jeden atom tlenu więcej niż ten, którym na co dzień oddychamy.

Najbardziej popularnym skojarzeniem ozonu jest warstwa ozonowa w górnej warstwie ziemskiej atmosfery, gdzie chroni nas przed nadmiarem promieni UV. W tym wypadku ozon powstaje na skutek działania promieniowania ultrafioletowego Słońca.

Ozon jest również wytwarzany sztucznie przez człowieka, a ponieważ jest to drugi najsilniejszy środek sterylizujący na świecie, to ma w dzisiejszych czasach szerokie zastosowanie w dezynfekcji i dezodoryzacji. Ozon powstaje podczas wyładowań elektrycznych zarówno tych mikro- powstających w generatorach ozonu, jak i w makroskali np. w trakcie burzy podczas wyładowań atmosferycznych. Warto dodać, że ozon po reakcji utleniającej nie pozostawia żadnego produktu ubocznego. Efekt uboczny wytworzenia ozonu możemy odczuć pod postacią orzeźwiającego zapachu utrzymującego się przez jakiś czas w powietrzu.

Ozon jako dezynfektor jest co najmniej 10 razy silniejszy od chloru, a także:

  • 25 razy bardziej skuteczny niż HOCl (kwas podchlorawy)
  • 2 500 razy bardziej skuteczny niż OCl (podchloryn)
  • 5 000 razy bardziej skuteczny niż NH2Cl (chloramina)

 

ozonowanie biur WarszawaW OZONUS wykonujemy ozonowanie wszelkich pomieszczeń mieszkalnych, biurowych i przemysłowych stosując wysokowydajne generatory ozonu umożliwiające szybkie osiągnięcie wysokiego stężenia ozonu w powietrzu.