Dezynfekcja w walce z zarazkami

Dezynfekcja (czyli odkażanie) to działanie mające na celu niszczenie drobnoustrojów i ich przetrwalników. Najczęściej używa się chemiczne związki (dezynfektanty), które zabijają zarazki na powierzchni. Dezynfekcja niszczy formy wegetatywne mikroorganizmów. Zabieg nie czyści zabrudzonych powierzchni, ale zabija zarazki po czyszczeniu (myciu), więc dalej zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji.

Skuteczna dezynfekcja pomieszczeń i przestrzeni zewnętrznych jest naszą domeną od 6 lat. Oferujemy dezynfekcję wykonywaną na dwa sposoby:

  1. ZAMGŁAWIANIE

Zamgławianie obok ozonowania to jedna z najpopularniejszych metod dezynfekcji. W głównej mierze ze względu na szybkość i skuteczność działania. Wykorzystywana jest także przy dezynsekcji, dlatego, jeśli zastanawiamy się nad kompleksowym działaniem warto rozważyć tę metodę.

Zamgławianie jest stosowanie przy dezynfekcji pomieszczeń, jak również przestrzeni otwartych tj. prywatne posesje, ogródki działkowe. Wykorzystywana jest wtedy najczęściej do usuwania m.in. komarów, kleszczy czy nawet skupisk os.

Podobnie do ozonowania zamgławianie nie może się odbyć bez generatora w tym wypadku mgły, czyli zamgławiacza, dzięki któremu rozprowadzany jest środek dezynfekujący. Najważniejszym aspektem tej metody jest uzyskanie możliwie jak najmniejszych kropli preparatu by ten mógł wniknąć w jak największej ilości w nawet trudnodostępne miejsce tj. szczeliny budynku czy bujna roślinność. Największą zaletą zamgławiania jest jej bezpieczeństwo, brak negatywnych skutków dla ludzi i zwierząt.

Przy zamgławianiu na zimno wykorzystuje się generatory ULV, które z kropli o wielkości ok. 30 mikronów tworzą gęstą mgłę skutecznie wnikając we wszystkie zakamarki. Warto zwrócić uwagę, że wytwornice nie generują gorących spalin, co umożliwia wykorzystywanie tej metody przy wykorzystaniu środków biobójczych podatnych na wysoką temperaturę. Warto dodać, że metoda jest bezpieczna dla budynków, nie pozostawia zacieków na ścianach, meblach ani na elewacji. Jedyne na co warto zwrócić uwagi to pochowanie przedmiotów, ponieważ po zabiegu dezynfekcji mogą być lekko wilgotne. Jest to skutek mocno rozproszonego preparatu.

Zamgławianie termiczne to metoda polegająca na wytworzeniu mgły poprzez odparowanie gorącej cieczy roboczej wystawionej na działanie chłodniejszej temperatury pomieszczenia. Zaletą tej metody jest dłuższe utrzymywanie się w powietrzu niż w przypadki zimnej mgły ze względu na większość ilość kropli wielkości od 0,5 mikrona. Co skutkuje dłuższym kontaktem preparatu z drobnoustrojem. Ma to również pozytywny wpływ na skrócenie czasu zabiegu dezynfekcji.

Skuteczność zamgławiania zapewnia wykwalifikowany, przeszkolony personel oraz profesjonalny sprzęt opierający się na certyfikowanych środkach dezynfekcyjnych.

2. OZONOWANIE

Stosować ogólnodostępne środki myjące i dezynfektanty, właściwe do stosowania na daną powierzchnię.

Środki dezynfekcyjne

95%-owy spirytus należy rozcieńczyć do 70%-owego alkoholu, bo przy takim stężeniu działanie dezynfekcyjne jest najbardziej efektywne.