Odkomarzanie warto rozważyć w przypadku pojawienia się problemów z nadmiernych namnażaniem się komarów. Istnieje także możliwość zwalczenia komarów, gdy chcemy mieć spokój od insektów na dłuższy czas.

Metodą rozprawienia się z komarami jest odkomarzanie, którego celem jest zredukowanie ilości insektów na wskazanym obszarze. Odkomarzanie przeprowadza się w lecie przy wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu i preparatów. Najczęściej bazuje na rozprowadzeniu (rozpyleniu) środków dezynfekujących w miejscu ich występowania. Środki, których używamy upośledzają funkcje życiowe owadów, powodują niezdolność do rozmnażania a także ich śmierć. 

Do przeprowadzenia odkomarzania wykorzystuje się generatory zimnej mgły. Zamgławiacz wytwarza mgłę zamieniając preparat w mikroskopijne krople, które są rozprowadzane pod wpływem dużego ciśnienia. Zamgławiacz podobnie do ozonatorów skutecznie wnika we wszelkie trudnodostępne miejsca niedostępne dla innych metod tj. bujna roślinność.

Odkomarzanie przeprowadza się na otwartych przestrzeniach tj. ogrody, działki, posesje. Na skuteczność zabiegu ma wpływ wielkość terenu, na którym ma zostać przeprowadzony. Im jest on większy tym wyższa jest skuteczność zabiegu. Podobnie jest z roślinnością, im jest bujniejsza tym lepszy będzie efekt. Działanie tej metody dezynfekcji nie jest niestety trwałe ze względu na ciągłe narażenie na warunki atmosferyczne i ich negatywne działanie. W celu wydłużenia efektu stosujemy specjalne środki umożliwiające przedłużenie utrzymania się środków dezynfekujących na liściach.  

Warto dodać, że efekty są uzależnione od panujących warunków atmosferycznych. Przy optymalnych warunkach tj. przy braku występowania anomalii pogodowych efekty utrzymując się nawet do 8 tygodni. Wystąpienie opadów skraca ten czas, dlatego tak ważne jest powtórzenie odkomarzania w przypadku pojawienia się intensywnych opadów.