Dezynfekcja i ozonowanie w kontekście pandemii koronawirusa

Obecnie istnieje ponad 17 badań naukowych, które dowodzą, że ozon skutecznie niszczy koronawirusa SARS. Ozonowanie wykazuje silne działanie wirusobójcze szczególnie w stosunku do wirusów otoczkowych. Z obserwacji innych wirusów wynika, że kapsyd o bardziej złożonej strukturze jest bardziej odporny, natomiast wirusy otoczkowe wykazują znacznie większą podatność na ozonowanie. Struktura nowego koronawirusa SARS-CoV-2  jest prawie identyczna jak innych wirusów z grupy otoczkowców, dzięki czemu można z dużą pewnością zakładać, że ozonowanie działa również na nowy koronawirus SARS-CoV-2.

Jak ozon zabija koronawirusa?

Zazwyczaj wirusy to małe, niezależne cząsteczki zbudowane z kryształów i makrocząsteczek, które namnażają się tylko w komórce gospodarza. Nowy koronawirus jest uważany za „wirusa otoczkowego”. Wirusy otoczkowe są zwykle bardziej wrażliwe na wyzwania fizyko-chemiczne. W poprzednich badaniach 99% wirusów zostało uszkodzonych lub zniszczonych po 30 sekundach ekspozycji na ozon. Ozon niszczy wirusy przez dyfundowanie przez otoczkę białkową do rdzenia kwasu nukleinowego, co powoduje uszkodzenie wirusowego RNA. Przy wyższych stężeniach ozon niszczy zewnętrzną powłokę białkową przez utlenianie.

Dezynfekcja prewencyjna

Według opinii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny z dnia 2.04.2020 w sytuacji epidemicznej ozonowanie pomieszczeń jest zatwierdzoną formą dezynfekcji. Wytyczne Ministerstwa Zdrowia dla funkcjonowania salonów kosmetycznych, salonów fryzjerskich oraz hoteli i pensjonatów w trakcie epidemii COVID-19 zalecają stosowanie dezynfekcji pomieszczeń po każdym kliencie. W oparciu o zalecenia Ministerstwa Zdrowia oraz SANEPID-u miejsca takie jak hotele, pensjonaty, salony kosmetyczne oraz salony fryzjerskie powinny rozważyć dezynfekcję przed przyjęciem pierwszych klientów. Warto zaznaczyć, że podstawowym warunkiem skuteczności dezynfekcji prewencyjnej jest przemyślany dobór metody dezynfekcji, a także jej profesjonalnie przeprowadzenie przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności.

Dezynfekcja po kwarantannie

Dezynfekcję poprzez zamgławianie i/lub ozonowanie pomieszczeń należy traktować jako działanie prewencyjne przeciw koronawirusowi. Szczególnie warto je zastosować w przypadku oczyszczenia pomieszczeń po kwarantannie osoby chorej lub u której istniało podejrzenie wystąpienia zakażenia. Dezynfekcja pomieszczeń po kwarantannie związanej z zagrożeniem COVID-19 jest skuteczna tylko wtedy, gdy w odpowiedni sposób dobierze się metodę dezynfekcji, tak aby była możliwie najbardziej dopasowana do miejsca i nie ograniczała normalnego funkcjonowania.